Analiza profilu autokonsumpcji kluczem do efektywnej fotowoltaiki – poradnik dla inwestorów

Własna instalacja fotowoltaiczna to dla przedsiębiorstwa niewątpliwie oszczędności w kosztach energii i krok w stronę bardziej zrównoważonej działalności. Zanim jednak powstanie, kluczowa jest pogłębiona analiza potrzeb i możliwości, w tym oszacowanie poziomu wykorzystania energii i dobór profilu zużycia własnego, czyli tzw. autokonsumpcji. Na czym polega taka analiza i jakie przynosi korzyści wyjaśnia ekspert firmy IBC SOLAR Poland.

Instalacje fotowoltaiczne w przedsiębiorstwach zwykle odpowiadają na wyższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, niż w przypadku gospodarstw domowych. Niejednokrotnie moc takich projektów przekracza 50 kWp, co wiąże się z wymogiem spełnienia określonych warunków technicznych, przyłączeniem instalacji do sieci dystrybucyjnej, a bardzo często też z koniecznością uzyskania pozwolenia na jej budowę. Warunki techniczne przyłączenia, w tym ograniczenia ilościowe wprowadzania energii do sieci, wyznacza lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego. Jego decyzja może skutkować m.in. brakiem możliwości sprzedaży nadwyżek energii. Ograniczenia te wynikają z warunków technicznych sieci elektroenergetycznej na terenie kraju. 


Planując budowę własnej instalacji fotowoltaicznej powinniśmy pamiętać, że jej głównym celem jest osiągnięcie jak najwyższej autokonsumpcji. Należy więc zaprojektować instalację, z której jak najwięcej energii zużyjemy, a jak najmniej będziemy musieli odesłać do sieci. Wysoka autokonsumpcja przekłada się przede wszystkim na odczuwalne obniżenie rachunków i szybszy zwrot inwestycji – wskazuje Grzegorz Krawczyk, Kierownik Sprzedaży, Manager Projektów C&I w IBC SOLAR Poland.


Analiza profilu zużycia energii – dlaczego należy ją wykonać?
Analiza profilu zużycia jest pierwszym krokiem do wyznaczenia optymalnego poziomu autokonsumpcji. Dane zebrane w jej trakcie pozwalają odpowiedzieć na pytania o moc instalacji, optymalny kierunek montażu modułów fotowoltaicznych czy opłacalność całej inwestycji. To kluczowe elementy dla zaprojektowania efektywnej instalacji fotowoltaicznej. 
Projektując instalację warto skorzystać także z doradztwa doświadczonych profesjonalistów, którzy wskażą sposoby na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i osiągnięcie maksymalnych korzyści ekonomicznych. Takim wsparciem służą specjaliści IBC SOLAR Poland, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży i specjalizujący się w dostarczaniu systemów PV dopasowanych do realnych potrzeb zakładów. 


Jak powinien wyglądać optymalny profil autokonsumpcji?
Docelowy profil autokonsumpcji opiera się na analizie zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Analizowane są roczne dane, przedstawiające pomiary licznika co godzinę lub co 15 minut, dostarczone przez dostawcę energii.
Optymalny profil autokonsumpcji może różnić się w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa i specyfiki jego działalności. Na poziom zużycia własnego wpływa wiele czynników, takich jak posiadanie magazynu energii, ukierunkowanie paneli fotowoltaicznych czy liczba urządzeń zasilanych bezpośrednio z instalacji. W przypadku urządzeń lub maszyn pracujących nieregularnie dobór właściwej mocy instalacji jest kluczowy. 
 

Profil autokonsumpcji w przypadku zbyt dużej mocy instalacji

Profil zużycia własnego w takim układzie wskazuje powyższy wykres, na którym żółte słupki przedstawiają moc oddaną do sieci (ang. feed-in), niebieskie autokonsumpcję, a szare całościowe zużycie. Można łatwo zauważyć, że ilość produkowanej energii elektrycznej jest dwa razy większa niż zapotrzebowanie. Oznacza to, że posiadana moc instalacji jest zbyt wysoka. 
Ekspert IBC SOLAR Poland wskazuje: W przypadku produkcji i zużycia energii po 3GWh rocznie, poziom autokonsumpcji wynosi zaledwie 43,5% i jest zbyt niski, zwłaszcza przy braku możliwości odsprzedaży produkowanej energii.

Właściwy poziom autokonsumpcji, do którego powinno dążyć przedsiębiorstwo wynosi od 80 do 100%.


Zbyt niski poziom autokonsumpcji oznacza, że inwestycja w fotowoltaikę jest nieopłacalna. Właśnie dlatego staranny dobór mocy systemu do rzeczywistych potrzeb energetycznych jest tak ważny, już na etapie projektowania. Odpowiednio zaprojektowana instalacja powinna uwzględniać zarówno specyfikę procesów produkcyjnych, czasowe zmiany w zużyciu energii czy długotrwałe przerwy techniczne. Tylko wtedy możliwe będzie osiągnięcie optymalnego poziomu autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez planowaną instalację i ograniczenie konieczności nadmiernych odsprzedaży i kupowania czy też strat produkowanej energii. 


Profil autokonsumpcji w zakładach o nieregularnym zużyciu energii

Kolejny przykład wskazuje, jak może wyglądać wykres autokonsumpcji w przypadku firmy o nieregularnych procesach produkcyjnych. Urządzenie uruchamiane raz na kilka godzin charakteryzuje się wysokim zużyciem, jednak pracuje nieregularnie. Na podstawie tego wykresu widać, że roczne zużycie energii w zakładzie jest bardzo wysokie, natomiast produkcja z instalacji fotowoltaicznej nie pokrywa się z konsumpcją. 

Negatywny wpływ długich przerw technicznych na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, nawet jeśli podczas działania wszystkich urządzeń zużywana jest cała wyprodukowana przez instalację energia, widać na kolejnym wykresie. Tego typu profil autokonsumpcji występuje najczęściej w zakładach przemysłowych, w których proces produkcji wymaga kilkudniowych przerw technologicznych. 
Co zrobić, gdy nasze przedsiębiorstwo korzysta z energii nieregularnie i miewa przerwy techniczne, tak jak w powyższych przykładach? Ekspert IBC SOLAR Poland odpowiada: W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zmniejszenie planowanej mocy instalacji. Jeśli w niedalekiej przyszłości nie planujemy rozbudowy zakładu, budowa zbyt dużej instalacji nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Jeśli jednak planujemy rozbudowę zakładu, już na etapie planowania obecnej instalacji powinniśmy uwzględnić podstawowe parametry maszyn, takie jak moc szczytowa podana w kilowatach (kW). 


Podczas projektowania instalacji warto zaufać ekspertom
W analizie zużycia i wyznaczaniu profilu autokonsumpcji dla projektowanej instalacji fotowoltaicznej zwykle wykorzystywane jest dedykowane oprogramowanie, takie jak np. narzędzie PV Manager, rozwijane przez IBC SOLAR od 2006 roku. Firma posiada ponad 40-letnie doświadczenie w projektowaniu technologii fotowoltaicznych na rynku niemieckim, a zainstalowana przez nią do tej pory moc na całym świecie wynosi ponad 7GW. IBC SOLAR specjalizuje się w przygotowaniu i kompleksowej realizacji dużych instalacji fotowoltaicznych. Korzystając z doświadczenia na rynku międzynarodowym, chętnie pomagamy i doradzamy w wyborze odpowiedniej technologii i rozmiaru instalacji fotowoltaicznej – podkreśla Grzegorz Krawczyk. Jako generalny wykonawca IBC SOLAR świadczy usługi i kompleksowo realizuje duże inwestycje, produkuje własne moduły fotowoltaiczne i systemy montażowe, a także rozwija sieć partnerów i wykonawców instalacji. 
Więcej informacji na temat IBC SOLAR Poland oraz formularz kontaktowy można znaleźć na stronie: https://www.ibc-solar.pl/instalacjekomercyjne/firma-zasilana-energia-slonca/