#ZDANIEMEKSPERTA – rozmawiamy o fotowoltaice
1. Fotowoltaika jest najbardziej popularnym systemem opartym na energii odnawialnej. Jednakże, aby osiągnąć optymalną wydajność z instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest zrozumienia i rozwiązanie wielu problemów technicznych. Jednym z nich jest zacienienie modułów PV. Jest to ważne zagadnienie, ponieważ nawet częściowe zacienienie paneli fotowoltaicznych może skutkować nie tylko obniżeniem ich wydajności, ale negatywnie wpływać na żywotność całej instalacji, dlatego wielu producentów ma w swojej ofercie optymalizatory mocy mające stanowić rozwiązanie dla tych problemów.
2. Czy optymalizatory mocy to dobre rozwiązanie w przypadku problemów z częściowym zacienieniem modułów PV? Działanie optymalizatorów mocy polega na takiej zmianie charakterystyki prądowo-napięciowej całego modułu - ustaleniu jego maksymalnego punktu mocy MPPT, by zwiększyć jego wydajność i nie hamować pozostałych działających w danym stringu. Dlatego, co do zasady, wyposażenie jednego, kilku lub wszystkich modułów w optymalizatory, powinno podnieść wydajność całej instalacji. Dzięki optymalizatorom wszystkie moduły będą mogły pracować ze zbliżoną wydajnością, co, jak wskazują producenci, powinno przełożyć się na produkcję większej ilości energii.
3. Mówiąc o zacienieniu instalacji mamy na myśli takie układy, gdzie jeden lub więcej modułów znajduje się w cieniu, np. komina lub drzewa przez kilka godzin dziennie. W przypadku takich instalacji założenie optymalizatora na zacienione moduły będzie uzasadnione. Moduły w instalacji połączone są w łańcuchy, a cały łańcuch działa tak jak jego najsłabsze ogniwo (w tym przypadku zacienione moduły). Zastosowanie optymalizatorów pozwoli podnieść wydajność zacienionych modułów, a co za tym idzie nie będą one miały tak negatywnego wpływu na pozostałe moduły w łańcuchu.
4. Optymalizatory sprawdzą się również w instalacjach, w których niektóre moduły ukierunkowane są inaczej niż reszta, przykładowo dwa lub trzy skierowane są na wschód, a dziesięć na południe. Tego typu układ podpięty do inwertera bez optymalizacji nie będzie działał optymalnie. Rankiem najwięcej energii będą produkować panele wschodnie, a później południowe, w poszczególnych porach dnia wzajemnie obniżając swoją wydajność. Zastosowanie optymalizatora pozwoli wyrównać moc modułów i sprawi, że instalacja będzie działać wydajniej.
5. Co istotne, optymalizatory posiadają inne przydatne funkcje jak monitoring pracy poszczególnych modułów, który pozwala nam łatwo zlokalizować problem w razie niepoprawnego działania, czy funkcja safety – natychmiastowe obniżenie lub całkowite odcięcie napięcia z modułu, w przypadku awarii.
6. W niektórych przypadkach lepszym wyjściem będzie jednak zainstalowanie mikroinwerterów, pozwalających na niezależną pracę poszczególnych paneli. Przykład może stanowić instalacja, której naświetlanie przez przesuwające się słońce następuje stopniowo. Mikroinwertery, spełniając w tym przypadku podobną funkcję do optymalizatorów, pozwolą każdemu panelowi rozpocząć pracę w optymalnym momencie i osiągnąć jak najwyższe wyniki z pracy naszej instalacji.
Maciej Drobczyk – Country Manager, IBC SOLAR Poland
Ekspert w zakresie projektowania instalacji fotowoltaicznych z uwzględnieniem korzyści w długo i krótkofalowej perspektywie, specjalista od bezpieczeństwa instalacji PV, dostępnych form dofinansowań do inwestycji PV dla prosumentów i firm oraz wyboru odpowiednich rozwiązań PV w zależności od oceny kwalifikowalności dachu oraz warunków otoczenia. W IBC SOLAR Poland obejmuje stanowisko Country Managera pracując z klientami biznesowymi, prowadząc szkolenia z autorskiego oprogramowania do projektowania instalacji PV Manager oraz wspierając merytorycznie instalatorów i partnerów. Ekspert inicjatywy merytorycznej „fotowoltaika na dachach płaskich” stowarzyszenia DAFA.
#IBCSOLAR #havesun #fotowoltaika #instalacjePV #optymalizatory #instalacjefotowoltaiczne #fotowoltaikadladomu